Nalagam...

Galerija aktivnosti in dogodkov

*2024

Predstavitev aktivnosti centra na Dnevih psihologov 2024 (Ljubljana)

Sodelavka našega centra, Eva Sedlašek, se je 8. novembra udeležila Dneva psihologov, ki je letos potekal v Hotelu M, v Ljubljani. Na dogodku, ki ga je organiziralo Društvo psihologov Slovenije, je Eva predstavljala ter promovorila aktivnosti našega centra ter publikacije, ki so nastale v okviru le teh. V popoldanskem delu programa je izvedla predstavitev z naslovom S preventivo za krepitev duševnega zdravja in preprečevanje samomorilnega vedenja, v kateri je zbranim predstavila projekte ter aktivnosti, ki jih izvajamo na našem centru.

Usposabljanja za strokovne delavce za razvijanje in krepitev kompetenc za delo z mladimi (Ljubljana, Koper, Maribor)

Sodelavke našega centra so v mesecu oktobru uspešno izvedle prvi del usposabljanj za strokovne delavce iz vzgoje in izobraževanja ter nevladnih organizacij. Usposabljanja katerih cilj je razvijanje in krepitev kompetenc strokovnih delavcev za uspešnejšo prepoznavo in naslavljanje samomorilnega vedenja in drugih stisk mladostnikov, so bila izvedena v okviru projekta »Ker te štekam«. Celodnevnih usposabljanj se je v Kopru, Ljubljani in Mariboru udeležilo več kot 250 udeležencev.

Delavnica z uporabo orodja navidezne resničnosti (Koper)

Sodelavke našega centra, dr. Nina Krohne, Vanja Gomboc, Meta Lavrič, Eva Sedlašek in Tina Goznik, so se 30. oktobra udeležile delavnice z uporabo VR očal, ki jo je izvedla Jeanette Hadaschik, doktorska študentka Univerze v Tweteju in Univerze v Masstrichtu na Nizozemskem, ki je v mesecu oktobru gostovala našem centru. Prisluhnile so predstavitvi preliminarnih raziskovalnih izsledkov ter s pomočjo orodja navidezne resničnosti izkusile pogoje življenja v različnih soseskah.

Delavnica čuječnosti v okviru projekta T4EU (Katovice, Poljska)

Naša sodelavka, dr. Nina Krohne, je v sredo, 23. 10. 2024, na Šlezijski Univerzi v Katovicah na Poljskem v okviru projekta Transform 4 Europe izvedla delavnico čuječnosti za študente in zasposlene. Delavnica je zajemala teoretično in praktično spoznavanje čuječnosti ter prenos veščin čuječnosti na delovno mesto oz. v študijsko okolje.

Obeležitev dneva etike 2024 (splet)

Namestnica vodje našega centra, prof. dr. Vita Poštuvan, je 18. oktobra sodelovala pri obeležitvi Dneva etike 2024. Skupaj s prof. dr. Ernestom Ženkom je moderirala okroglo mizo z naslovom »Etika  v raziskovalnem in psihološkem delu«. Dogodek je potekal v želji po krepitvi zavedanja o etiki v raziskovalnem in pedagoškem delu med zaposlenimi na Univerzi na Primorskem.

Inavguracijsko predavanje prof. dr. Vite Poštuvan (Koper, splet)

Namestnica vodje našega centra, prof. dr. Vita Poštuvan, je 17. oktobra izvedla inavguracijsko predavanje z naslovom »Preučevanje in preprečevanje samomorilnega vedenja«. Skozi predavanje je zbrane več krat prijazno opogumila, da si drznemo iskreno vprašati, kako se nekdo počuti in ali je v takšni stiski, da razmišlja o samomoru. Takšno iskreno vprašanje je namreč tisto, ki lahko najpogosteje prepreči samomor. Posnetek predavanja si lahko ogledate tukaj.

Promocija doktoric in doktorjev znanosti (Koper)

Naša sodelavka, dr. Nina Krohne, se je v 17. oktobra udeležila slovesne promocije doktoric in doktorjev znanosti, ki je potekala v Armeriji Univerze na Primorskem. Nina je bila ena izmed šestih kandidatk oz. kandidatov, ki so doktorski študij zaključili na FAMNIT-u med marcem in septembrom letos. Kandidate je v doktorje znanosti promoviral prorektor prof. dr. Štefko Miklavič. Nini jo na slovesnosti spremljala tudi mentorica in namestnica vodje našega centra prof. dr. Vita Poštuvan.

Gostovanje v oddaji Meridiani (Koper)

Sodelavka, dr. Nina Krohne, je sodelovala v oddaji Meridiani za TV Capodistria. Predstavila je doktorski študijski program Suicidologija in duševno zdravje, ki je prvi doktorski študijski program s tega področja v Sloveniji in se izvaja na UP FAMNIT. Predstavila je svojo izkušnjo s študijem in organizacijo programa. Prispevek si lahko pogledate tukaj.

Delavnica z uporabo VR očal pri predmetu Javno duševno zdravje (Koper)

Naša sodelavka, dr. Nina Krohne in Jeanette Hadaschik, doktorska študentko z Univerze v Twenteju ter Univerze v Maastrichtu na Nizozemskem, sta ob svetovnem dnevu duševnega zdravja 10. oktobra pri predmetu Javno duševno zdravje izvedli delavnico z uporabo VR očal. S pomočjo orodja navidezne resničnosti (VR) so študenti izkusili pogoje življenja v različnih soseskah ter skozi to izkušnjo razmišljali o javnozdravstvenih intervencijah, prilagojenih za različna okolja, s poudarkom na razumevanju sistemskih neenakosti, socio-ekonomskih razlik in njihovega vpliva na duševno zdravje posameznikov in družbe.

Gostovanje v oddaji Dobro jutro (Koper)

Naša sodelavka Lucia Rojs je v četrtek, 10. oktobra, ob Svetovnem dnevu duševnega zdravja, sodelovala v oddaji Dobro jutro na prvem programu RTV Slovenija. Skupaj z Majo Lešnik, svetovalko, sta predstavili delovanje študentske psihološke svetovalnice, ki deluje v okviru Univerze na Primorskem. V pogovoru z novinarko sta se dotaknili različnih izzivov, s katerimi se soočajo študenti, in možnih oblik pomoči, ki jim jih nudijo svetovalnici. Posnetek oddaje si lahko ogledate tukaj.

Gostovanje v oddaji Na glas (Maribor)

Naša sodelavka, Meta Lavrič, je v četrtek, 10. oktobra ob Svetovnem dnevu duševnega zdravja, sodelovala v oddaji Na glas na BK TV. V pogovoru z novinarko se je dotaknila različnih tem, kot so preseganje spolnih stereotipov pri mladih, duševno zdravje mladih, depresija, anksioznost, nasilje ter kako vse to reševati skupaj z mladimi, starši, učitelji in svetovalnimi delavci v šolah. Ob tem je Meta predstavila tudi aktivnosti v okviru projektov A (se) štekaš?!? in Ker te štekam!!!, ki jih na našem centru izvajamo v te namene. Prispevek si lahko ogledate tukaj.

Gostovanje predstavnici UNESCA (Koper)

Namestnica vodje našega centra, prof. dr. Vita Poštuvan, ter sodelavki, dr. Nina Krohne in Vanja Gomboc, so v sredo, 8. oktobra, sprejele delegacijo Regionalnega urada UNESCO za znanost in kulturo v Evropi (s sedežem v Benetkah, Italija). Srečanje s predstavnicama UNESCA, Megumi Watanabe in Lauro Bortolutti, je bilo namenjeno predstavitvi delovanja našega centra in doktorskega študija Suicidologije in duševnega zdravja, ki ga izvajamo na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem. Obisk je vključeval še ogled razstave ustvarjalnega natečaja A (se) štekaš?!? in predstavitev študentske psihološke svetovalnice.

Predavanje skupini, ki v okviru Slovenskih železnic nudi prvo psihološko pomoč po nesrečah (Maribor)

Namestnica vodje našega centra, izr. prof. dr. Vita Poštuvan, je na sončno soboto v oktobru sodelovala pri kontinuiranem izobraževanju skupine, ki v okviru Slovenskih železnic nudi prvo psihološko pomoč po nesrečah. Izvedla je delavnico čuječnosti kot način skrbi zase ob takšnih dogodkih.

Sodelovanje na dogodku ŠtartUP (Koper)

Naše sodelavke, Vanja Gomboc, Eva Sedlašek in Sara Vidmar, so v soboto, 5. oktobra, sodelovale na družabno-športnem dogodku ŠtartUP, ki je potekal pod okriljem Univerze na primorskem. Vanja, Eva in Sara so zastopale Inštitut Andrej Marušič, v okviru katerega deluje naš center. Na dogodku so promovirale akcijo Prekolesarimo svet (angl. Cycle Around the Globe), ki je namenjena ozaveščanju o svetovnem dnevu preprečevanja samomora in premagovanju stigme, povezane s samomorilnim vedenjem. Utrinke z dogodka si lahko ogledate tukaj.

Predstavitev projekta “Ker te štekam” (splet)

Naši sodelavki, prof. dr. Vita Poštuvan in dr. Nuša Zadravec Šedivy, sta 1. oktobra izvedli uvodno predstavitev projekta Ker te štekam. Predstavitev, ki je potekala na spletni platformi Zoom, je bila namenjena predstavitvi vsebin in aktivnosti projekta, ki je namenjen strokovnim delavcem s področja vzgoje in izobraževanja, nevladnih organizacij, zdravstva in socialnega varstva.

Medijska gostovanja v mesecu septembru (Koper, Maribor, splet)

V mesecu septembru smo obeleževali 10. september – Svetovni dan preprečevanja samomora. Ob tej priložnosti so sodelavke našega centra o tematiki samomora, o prepoznavanju in preprečevanju samomorilnega vedenja spregovorile tudi z novinarji iz različnih medijskih hiš. V mesecu septembru smo o aktivnostih našega centra spregovorili v oddaji Dobro jutro in Pregledu tedna za Megafon TV. Hkrati smo v oddaji Dobro jutro in Pregledu tedna za Megafon TV spregovorili še o Dnevu povezovanja, ter aktivnostih na novo pridobljenega projekta Ker te štekam. Gostovali smo še v Primorski kroniki na RTV SLO, Nova 24, Radio Robin, Radio Maribor. Prof. dr. Vita Poštuvan je spregovorila tudi za časopis Dnevnik. Do več medijskih nastopov naše ekipe lahko dostopate tukaj.

Predavanje na temo samomora in človekovih pravic (splet)

Namestnica vodje našega centra, prof. dr. Vita Poštuvan, je 27. septembra izvedla spletni webinar na temo samomora in človekovih pravic. Predavanje je potekalo v okviru Global Network of Psychologists for Human Rights. Do predavanja lahko dostopate tukaj.

Izpeljali smo 2. Dan povezovanja (Koper)

V petek, 27. septembra, smo že drugo leto zapored organizirali Dan povezovanja – dogodek namenjen širši javnosti, s posebnim poudarkom na posameznikih z izkušnjo samomorilnega vedenja, njihovih bližnjih, žalujočih ter strokovni javnosti. Letošnji dogodek je potekal pod geslom “V stiski nismo sami”, katerega namen je bil spremeniti razumevanje stisk in okrepiti podporo mladim. Na tržnici za pomoč mladim v stiski so poleg našega centra sodelovali še Safe.si, Mira, To sem jaz in Posvet. V okviru dogodka je potekala tudi otvoritev razstave ustvarjalnega natečaja A (se) štekaš?!?, na kateri so bila razstavljena nagrajena literarna in likovna dela ter video prispevki zadnjega desetletja natečaja. Več o vtisih z Dneva povezovanja si lahko preberete tukaj. Dogodek je bil namenjen tudi predstavitvi oz. promociji na novo pridobljenega projekta Ker te štekam.

Uradna predstavitev projekta MentBox (Sevilja, Španija)

Namestnica vodje našega centra, prof. dr. Vita Poštuvan, in sodelavka dr. Nina Krohne sta se v mesecu septembru udeležili uradne predstavitve projekta MentBox, ki je potekala v Sevilji, v Španiji.  Projekt, ki si prizadeva zapolniti vrzel med obstoječimi najboljšimi praksami na področju duševnega zdravja in sposobnostjo držav članic EU, da jih učinkovito izvajajo, poteka pod vodstvom European Alliance Against Depression. Dogodek je predstavljal priložnost za srečanje članov in članic vseh partnerskih organizacij ter načrtovanje prvih aktivnosti na projektu, ki v Sloveniji poteka pod vodstvom prof. dr. Poštuvan in koordinatorstvom dr. Krohne.  

Predavanje za starše v okviru projekta A (se) štekaš?!? (splet)

Naši sodelavki, Sara Vidmar in Eva Sedlašek, sta 12. septembra izvedli predavanje za starše učenk in učencev Osnovne šole prof. dr. Josipa Plemlja na Bledu. Na srečanju, ki je bilo izvedeno v okviru projekta A (se) štekaš?!?, sta naslovili tematiko duševnega zdravja mladostnikov, pa tudi prepoznavanja samomorilne stiske in ukrepanje ob le-tej.

Konferenca na temo percepcije samomora na Slovenskem skozi zgodovino (Ljubljana)

Vodja našega centra, prof. dr. Diego De Leo, namestnica vodje , izr. prof. dr. Vita Poštuvan in sodelavki Nuša Zadravec Šedivy ter Vanja Gomboc, so se udeležili dvodnevne mednarodne konference Sin, Shame, Symptom: Suicide and Social Change (1850-2000), ki je 10. in 11. septembra potekala na Inštitutu za novejšo zgodovino v Ljubljani. Na konferenci, ki je potekala v okviru istoimenskega projekta Greh, sramota, simptom: samomor in njegove percepcije na Slovenskem (1850–2000), katerega del je tudi naš center, so aktivno sodelovali na sekciji o preprečevanju samomorilnega vedenja.

Novinarska konferenca ob obeležitvi Svetovnega dneva preprečevanja samomora (Ljubljana)

Namestnica vodje našega centra, izr. prof. dr. Vita Poštuvan, je 6. septembra sodelovala na novinarski konferenci ob obeležitvi 10. septembra – Svetovnega dneva preprečevanja samomora. Na konferenci, ki je potekala v organizaciji NIJZ, je Vita predstavila številne preventivne aktivnosti, ki jih na našem centru izvajamo z namenom ozaveščanja in preprečevanja samomorilnega vedenja. Spomnila je tudi na moč in pomembnost pogovora ter pristnih medosebnih stikov, k čemur nas spoddbuja tudi letošnji slogan akcije Prekolesarimo svet “Spreminjajmo razumevanje samomora  —  pričnimo pogovor”.

Simpozij o samomorilnem vedenju in samomoru (Rim, Italija)

Sodelavke našega centra so se udeležile Evropskega simpozija o samomoru in samomorilnem vedenju (ESSSB20), ki je letos potekal v Rimu, v Italiji. Dogodek, ki je potekal med 28. in 31. avgustom, je predstavljal odlično priložnost za spoznavanje aktualnih raziskovalnih ugotovitev s tega področja. Svoje delo so predstavile tudi naše sodelavke, ki so na dogodku sodelovale s krajšimi predstavitvami v okviru različnih sekcij, simpozijev, pa tudi s predstavitvijo posterja. Dogodka sta se udeležila tudi vodja centra, prof. dr. Diego De Leo in namestnica vodje, izr. prof. dr. Vita Poštuvan, ki sta z zbranimi prav tako delila svoje znanje in aktualne izsledke svojega dela.

Predstavitev akcije Prekolesarimo svet na Oživeli ulici (Koper)

Naši sodelavki, Tina Goznik in Sara Vidmar, sta 28. avgusta sodelovali na dogodku Oživela ulica, ki je potekal pod organizacijo Kluba študentov občine Koper. Na dogodku sta obiskovalcem predstavljali mednarodno akcijo Prekolesarimo svet, v sklopu katere stremimo k ozaveščanju o možnosti preprečevanja samomorilnega vedenja.

Snemanje oddaje Radio Koper svetuje (Koper)

Namestnica vodje našega centra, izr. prof. dr. Vita Poštuvan, je v mesecu avgustu sodelovala v snemanju oddaje Radio Koper svetuje. Z novinarko Matejo Brežan je govorila o novo pridobljenem projektu »Ker te štekam«. V sklopu omenjenega si na našem centru prizadevamo razviti trajnostno mrežo strokovnjakov in njihovih veščin, ki bodo pomagali preprečevati samomorilno vedenje mladih. Radijski oddaji lahko prisluhnete tukaj.

Predavanje o psihološki podpori v šolskem okolju po kriznih dogodkih (Postojna)

Naša sodelavka, dr. Nuša Zadravec Šedivy, je 27. avgusta izvedla predavanje za strokovne delavce Šolskega centra Postojna. Predavanju z naslovom Aktivnosti in psihološka podpora v šolskem okolju po smrti ali drugih kriznih dogodkih, je sledila tudi kratka predstavitev ter vabilo k sodelovanju v projektu »Ker te štekam«, ki je med drugim namenjen ravno strokovnim delavcem s področja vzgoje in izobraževanja.

Nina Krohne je prva doktorandka programa Suicidologija in duševno zdravje (Koper)

Naša sodelavka, dr. Nina Krohne, je 13. avgusta z zagovorom doktorske naloge več kot uspešno zaključila svoj doktorski študij. Z zagovorom doktorske naloge na temo samomorilnega vedenja in vloge intimnopartnerskega nasilja ter rezilientnosti do samomorilnosti je Nina postala prva doktorantka programa Suicidologija in duševno zdravje, ki se od leta 2021 izvaja na UP FAMNIT, v sodelovanju z našim centrom. Po zagovoru smo Ninin uspeh proslavili skupaj z njo.

Sestanek generalne skupščine IUPsyS (splet)

Namestnica vodje našega centra, izr. prof. dr. Vita Poštuvan, se je 22. in 24. julija udeležila Generalne skupščine Mednarodne zveze psihološke znanosti (IUPsyS), ki letos poteka ob robu Internacionalnega kongresa psihologije (ICP) v Pragi. Na srečanju je sodelovala kot predstavnica Slovenije pri IUPsyS.


Poletna šola na temo ozaveščanja in preprečevanja samomorilnega vedenja (Sienna, Italija)

Naša sodelavka, Nina Krohne, se je med 7. in 13. julijem udeležila enotedenske poletne šole za študente in mlade raziskovalce s področja psihologije in vedenjskih znanosti, ki je potekala v Sienni, v Italiji. Nina je na poletni šoli, ki jo organizira  Junior Researcher Programme, sodelovala kot mentorica študentom, s svojim projektom »Building resilient societies: Cross-cultural implementation of the online suicide prevention tool iAlive«. Delo Nine in njene ekipe se bo nadaljevalo prihodnjih 13 mesecev. Svoj napredek in rezultate bodo predstavili na letni konferenci JPR v Cambridgeu, v Angliji.

Delavnice za mladostnike v okviru projekta A (se) štekaš?!?

Tudi v šolskem letu 2023/2024 smo na našem centru izvajali delavnice za krepitev duševnega zdravja in preprečevanje samomorilnega vedenja za mladostnike. Delavnice, ki jih izvajamo v okviru projekta A (se) štekaš?!? smo v tem šolskem letu izvedli na naslednjih osnovnih in srednjih šolah: OŠ Mirana Jarca, OŠ Dante Aligheri Izola, OŠ Korena, Škofijska gimnazija Vipava, Srednja ekonomska šola Maribor, Gimnazija Šiška. Sodelavkam našega centra so pri izvedbi delavnic pomagali tudi študentje izvajalci, ki pred pričetkom izvajanja delavnic zaključijo večdnevno izobraževanje.

Delavnice so bile izvedene tudi na OŠ Toneta Čufarja Maribor, Šolskem centru Nova Gorica in Zavodu za gluhe in naglušne Ljubljana. Tam so jih ob podpori našega centra izvedle svetovalne delavke, ki so se pred tem prav tako udeležile izobraževanja.

Predavanja za učitelje in druge strokovne delavce v okviru projekta A (se) štekaš?!?

V okviru projekta A (se) štekaš?!? smo tudi v tem šolskem letu izvedli več interaktivnih predavanj na temo prepoznavanja stisk pri mladostnikih ter korakov ukrepanja ob prepoznavi stiske in težav, z namenom preprečevanja samomorilnega vedenja mladostnikov. Predavanja, ki so namenjena učiteljem in drugim strokovnim delavcem šol smo izvedli na naslednjih osnovnih in srednjih šolah: OŠ Šmartno pri Slovenj Gradcu, OŠ France Bevk Ljubljana, ŠC Srečka Kosovela Sežana, Gimnazija Šiška.

Tretje usposabljanje v sklopu projekta Učitelji – vratarji sistema v kriznih obdobjih (Vrhnika)

Sodelavki, Nina Krohne  in Vanja Gomboc ter Mateja Štirn (ISA institut) so 2. in 3. julija, v okviru podoktorskega raziskovalno-intervencijskega projekta »Učitelji – vratarji sistema v kriznih obdobjih«, izvedle dvodnevno usposabljanje z naslovom »Kako v šoli zagotoviti psihološko podporo ob stiskah, samomorilnem vedenju in po kriznih dogodkih?« Usposabljanje, namenjeno učiteljem in drugim strokovnim delavcem v VIZ,  je naslavljalo tematiko kriznih in travmatskih dogodkov ter posledic takšnih dogodkov, tematiko psihološke travme, samomorilnega vedenja, psihološke prve pomoči in razbremenilnih pogovorov. Bilo je že tretje takšno usposabljanje, ki smo ga na našem centru izvedli v sodelovanju in soorganizaciji z ISA institutom.

Delavnice za mladostnike (Komenda)

Sodelavke našega centra, Polonca Borko, Lucia Rojs in Eva Sedlašek, so v maju in juniju zvedle več delavnic na temo duševnega zdravja in preprečevanja samomorilnega vedenja za učence Osnovne šole Komenda. Pri izvedbi delavnic so jim pomagali tudi študentje izvajalci.

Delavnica Soočanje s stresom na delovnem mestu (Koper)

Naši sodelavki, Meta Lavrič in Polonca Borko, sta 6. in 20. junija izvedli delavnico z naslovom Soočanje s stresom na delovnem mestu, ki je bila izvedena v okviru usposabljana za vodstvene delavce v javni upravi. Slednje je potekalo v sklopu projekta Zelena, digitalna in vključujoča Univerza na Primorskem. Udeleženci so na delavnici pridobili vpogled v različne vzroke stresa, hkrati pa so se naučili, kako pri sebi prepoznavati znake stresa v svojem delovnem okolju. Spoznali so se tudi z različnimi načini oz. strategijami, ki lahko pomagajo pri učinkovitem obvladovanju stresa.

Zaključno srečanje študentov izvajalcev pri projektu A (se) štekaš ?!?

Naša sodelavka in koordinatorica projekta A (se) štekaš?!?, Polonca Borko, je 19. junija izvedla zaključno srečanje študentov izvajalcev pri omenjenem projektu. Skupaj s študenti je evalvirala sodelovanje pri projektu v šolskem letu 2023/24 ter načrtovala sodelovanje v prihodnjem šolskem letu.

Okrogla miza Duševno zdravje mladih – kaj pa fantje? (Maribor)

Naša sodelavka, Meta Lavrič, je 19. junija sodelovala na okrogli mizi z naslovom »Duševno zdravje mladih – kaj pa fantje?«, ki je bila izvedena v okviru projekta EMPATH, Inštituta za proučevanje enakosti spolov (IPES). Okrogla miza, ki se je odvijala v Univerzitetni knjižnici Maribor je bila namenjena naslavljanju vplivov spolnih stereotipov na duševno zdravje mladih.

Predavanje Spregovorimo o samomorih v veterini (splet)

Namestnica vodje našega centra, izr. prof. dr. Vita Poštuvan, je 12. junija izvedla online predavanje z naslovom Spregovorimo o samomorih v veterini, ki ga je organiziral Klub alumnov Veterinarske fakultete Univerze v Ljubljani. Predavanje so zaokrožili velik interes in izpostavljeni dejavniki tveganja v tem poklicu.

Predavanje za starše v okviru projekta A (se) štekaš?!? (Komenda)

Naša sodelavka, Lucia Rojs, je 5. junija v okviru projekta A (se) štekaš?!?, izvedla predavanje za starše Osnovne šole Komenda Moste. V okviru predavanja je naslovila tematiko duševnega zdravja, dejavnike tveganja in varovalne dejavnike, ter pomembnost prepoznavanja stiske ter korake ukrepanja v primeru stiske mladostnika.

Postvencijske aktivnosti na šoli v sklopu projekta A (se) štekaš?!?

Naše sodelavke, izr. prof. dr. Vita Poštuvan, Vanja Gomboc, Polonca Borko, Lucia Rojs in Eva Sedlašek, so v pričetku meseca junija izvajale postvencijske aktivnosti na šoli, ki se je nedavno soočila s smrtjo zaradi samomora. Izvedle so več postvencijskih delavnic za mladostnike ter intervencije in predavanje za učitelje ter druge strokovne delavce šole.

Poletna šola na temo razumevanja in preprečevanja samomorilnega vedenja med mladimi (Groningen, Nizozemska)

Naši sodelavki, dr. Nuša Zadravec Šedivy in Nina Krohne, sta v začetku meseca junija izvedli vabljeno predavanje na Univerzi v Groningenu, v okviru Poletne šole z naslovom Understanding and Preventing Suicide and Suicidal Behaviour (With a focus on young people). Poletne šole se je udeležilo 16 študentov in študentk iz različnih delov sveta, ZDA, Kanade, Mehike Južnoafriške republike, Nove Zelandije, Poljske. Nuša in Nina sta zanje izvedli predavanje z naslovom Building Resilience: A Comprehensive Approach to Adolescent Mental Health and Suicide Prevention in School Settings, v katerem sta študentom in študentkam predstavili naše delovanje in izkušnje z intervencijskim delom na področju preprečevanja samomorilnega vedenja med mladimi, pa tudi rezultate naših raziskav s tega področja.

Izvedba delavnice na 2. kongresu SZKP 2024 (Rogla)

Naši sodelavki, dr. Tina Podlogar in dr. Nuša Zadravec Šedivy, sta se udeležili 2. kongresa SZKP 2024, ki je med 31. 5. in 2. 6. potekal na Rogli. Kongres, ki je tokrat potekal pod naslovom Psihoterapija otrok in mladostnikov je ponujal pester izbor predavanj, simpozijev in delavnic. Naši sodelavki sta izvedli izkustveno delavnico z naslovom Postvencija kot podpora žalovanju mladostnikov po samomoru. Z udeleženci sta naslovili vsebinska in praktična vprašanja načrtovanja ter izvedbe postvencije, kot ključne aktivnosti za zmanjševanje neugodnih učinkov izpostavljenosti samomoru.

Sestanek Odbora za etiko EFPA (Bruselj, Belgija)

Odbor za etiko EFPA se je zadnji petek v maju 2024 sestal na svojem petem zasedanju. Namestnica vodje našega centra, izr. prof. dr. Vita Poštuvan, vodi odbor sedaj že drugi mandat. To srečanje je bilo prvo iz oči v oči po enem letu, udeležilo pa se ga je 14 članov in predstavnica odbora EFPA.

Odbor se je v tem mandatu odločil revidirati Meta kodeks EFPA, zato so člani med sestankom živahno razpravljali o strukturi, načelih in jeziku kodeksa. Obravnavane so bile tudi druge teme delovnega načrta, kot je študija o poučevanju etike in dejavnosti diseminacije preko simpozijev in spletnih seminarjev ECP.

Zunaj je deževalo, a člani tega niso niti opazili, ker so bili zelo zaposleni. Skratka dobro izkoriščen dan.

Delavnice o duševnem zdravju za srednješolce (Ljubljana)

Naši sodelavki, Lucia Rojs in Eva Sedlašek, so v mesecu maju izvajali delavnice temo duševnega zdravja in preprečevanja samomorilnega vedenja za dijake Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana. Pri izvedbi delavnic so jima pomagali tudi študentje izvajalci.

Psihološka magistrska konferenca 2024 (Koper)

Sodelavke našega centra so 31. maja sodelovale na Psihološki magistrski konferenci 2024, ki jo je tokrat organiziral Oddelek za psihologijo UP v sodelovanju z Oddelkoma za psihologijo UL in UM  ter Nacionalnim odborom za podeljevanje certifikata EuroPsy. Na konferenci, ki je potekala v prostorih UP FAMNIT, so imeli študentje priložnost predstavitvi dispozicije svojih magistrskih nalog, rezultate le-teh ali pa so predstavljali raziskovalno delo v okviru doktorskega študija.

Na konferenci je zbrane nagovorila tudi naša sodelavka in predstojnica oddelka za psihologijo UP dr. Tina Podlogar. V vlogi moderatorke sekcije Medvrstniško nasilje in konflikti na delovnem mestu pa je aktivno sodelovala tudi sodelavka Nina Krohne.

Predavanja za študente v sklopu T4EU tedna (Koper in Trst, Italija)

Na našem centru smo med 20. in 24. majem aktivno sodelovali v okviru T4EU tedna, ki je potekal v organizaciji Univerze na Primorskem in Univerze v Trstu. Namenjen je bil tako domačim kot tujim študentom z univerz, ki so prav tako vključene v projekt Transform4Europe. Študentje so v omenjenem tednu lahko izbirali med različnimi sklopi celotedenskih predavanj. Sodelavke našega centra smo izvajale sklop predavanj z naslovom Suicide without borders, v sklopu katerega smo študentom predstavile vsebine vezane na samomor, samomorilno ogroženost, prepoznavanje stiske, postvencijo ter žalovanje.

Predavanje Krepitev skupnostnih vezi: prepoznavanje stiske in podpora ob izgubi bližnjega (Bistrica ob Sotli)

Naša sodelavka, Nina Krohne, je 22. maja v Bistrici ob Sotli  izvedla predavanje z naslovom Krepitev skupnostnih vezi: prepoznavanje stiske in podpora ob izgubi bližnjega. Srečanje je bilo namenjeno deljenju znanja o samomorilnem vedenju, z namenom krepitve povezanosti in podpore. Nina je z udeleženci spregovorila o prepoznavanju globokih stisk ter nudenju pomoči in opore osebi, ki se sooča s stisko. Čas je posvetila tudi pomembnosti skrbi zase.

Predstavitev na dogodku Distinguished Gentleman’s ride – Vožnja z razlogom (Domžale)

Naša sodelavka, Lucia Rojs, se je udeležila dogodka Distinguished Gentleman’s ride – Vožnja z razlogom, ki je potekal 19. maja v Domžalah. Dogodek, na katerem se zberejo ljubitelji motornih koles za mirno vožnjo po mestu, je namenjen ozaveščanju o zdravstvenih težavah ter življenjskih situacijah in izzivih v katerih se lahko znajdejo moški. Lucia je na dogodku predstavljala naš center ter aktivnosti, ki jih počnemo z namenom krepitve duševnega zdravja in ozaveščanja o pomembnosti preprečevanja samomora.

Izvedba 15. konference Intuition, Imagination, Innovation in Suicidology (splet)

14. in 15. maja 2024 je potekala 15. izvedba konference Intuition, Imagination, Innovation in Suicidology, ki jo vsako leto organiziramo na našem centru. Dogodek poteka v spomin na pokojnega prof. Andreja Marušiča ob času njegovega rojstnega dne, z glavnim ciljem spodbujanja intuicije, imaginacije in inovacije pri raziskovanju in preprečevanju samomora ter samomorilnega vedenja. Priznani predavatelji so razpravljali o letošnji osrednji temi “Ali je uspešno preprečevanje samomora obsojeno na stagnacijo?”, spletna izvedba konference pa je omogočila dostop do predavanj kar 353 poslušateljem iz 44 držav.

Predavanje v okviru Tedna digitalnega izobraževanja (splet)

Namestnica vodje našega centra, izr. prof. dr. Vita Poštuvan, je sodelovala na dogodku Teden digitalnega izobraževanja, ki je potekal med 13. in 17. majem v virtualnem okolju. Na srečanju, katerega osrednja tema je bila prenova učnih načrtov in katalogov znanj, s poudarkom na počutju vseh, vključenih v šolski proces, je Vita izvedla predavanje Šola, ki krepi duševno zdravje – od vsakdanjika do izrednih razmer.

Sodelovanje na 2. Festivalu duševnega zdravja (Maribor)

Naša sodelavka, Polonca Borko, se je udeležila Festivala duševnega zdravja, ki je 15. maja potekal v Ljudskem vrtu, v Mariboru. Festival, ki je je že drugo leto zapored potekal v organizaciji Nacionalnega inštituta za javno zdravje, je omogočil predstavitev našega dela ter različnih projektov, ki jih izvajamo na našem centru širši javnosti. Zraven ozaveščanja širše javnosti o pomembnosti skrbi za duševno zdravje, je dogodek predstavljal priložnost za spoznavanje in seznanjane z drugimi pomembnimi deležniki, ki delujejo na področju duševnega zdravja pri nas. Polonci so se na dogodku pridružili tudi študentje (bio)psihologije, ki na našem centru opravljajo prakso.

Predavanje o psiholoških posledicah in ukrepanju v šolah ob naravnih nesrečah (Maribor)

Namestnica vodje našega centra, izr. prof. dr. Vita Poštuvan, je 19. aprila izvedla predavanje z naslovom »Psihološke posledice in ukrepanje ob naravnih in drugih nesrečah v šoli«. Predavanje, je potekalo v okviru Programa strokovnih srečanj, ki ga je pripravil Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše Maribor.  Namenjeno pa je bilo izobraževanju in opolnomočenju svetovalnih ter drugih strokovnih delavk in delavcev šol ter vrtcev.

Predavanje profesorja dr. David Kerra z univerze v Oregonu (Koper)

Naše sodelavke, Nina Krohne, Polonca Broko in Martina Mravlja, so 16. aprila prisluhnile predavanju  z naslovom »Korenine uporabe in zlorabe alkohola in konoplje: Vpogled v 40-letno študijo ameriških moških in njihovih otrok«. Predavanje, ki je potekalo v sklopu Tedna Alumni UP 2024, je izvedel profesor dr. David Kerr, z državne univerze v Oregonu, ki se trenutno nahaja na raziskovalnem obisku v Sloveniji in v sklopu katerega sodeluje tudi z našim centrom.

Drugo usposabljanje v sklopu projekta “Učitelji – vratarji sistema v kriznih obdobjih” (Koper)

Sodelavki, dr. Tina Podlogar in Vanja Gomboc ter mag. Mateja Štirn (ISA institut) so 11. In 12. aprila v okviru podoktorskega raziskovalno-intervencijskega projekta »Učitelji – vratarji sistema v kriznih obdobjih« izvedle dvodnevno usposabljanje z naslovom »Kako v šoli zagotoviti psihološko podporo ob stiskah, samomorilnem vedenju in po kriznih dogodkih?« Usposabljanje, namenjeno učiteljem in drugim strokovnim delavcem v VIZ,  je vključevalo tematiko kriznih in travmatskih dogodkov ter posledic takšnih dogodkov, tematiko psihološke travme, samomorilnega vedenja, psihološke prve pomoči in razbremenilnih pogovorov. Dvodnevno usposabljanje je bilo že drugo takšno usposabljanje, ki smo ga na našem centru izvedli v sodelovanju in soorganizaciji z ISA institutom.

Okrogla miza z mladimi na temo ljubezni do sebe (Maribor)

Namestnica vodje našega centra, izr. prof. dr. Vita Poštuvan, je 11. aprila sodelovala na okrogli mizi “Sam svoj mojster”, ki je obravnavala tematiko ljubezni do sebe. Okrogle mize, ki je potekala v okviru dogodka DOMiJADA 2024, se je udeležilo 16 dijakinj in dijakov dijaških domov iz celotne Slovenije. Vita je z dijakinjami in dijaki govorila o čuječnosti, ljubezni do sebe in drugih, svobodi ter stiskah in izzivih, ki jih doživljajo mladi.

Plenarno predavanje o podpori otrok in učencev pri krepitvi njihovega duševnega zdravja (Portorož)

Namestnica vodje našega centra, izr. prof. dr. Vita Poštuvan, je 9. aprila sodelovala na dvodnevnem XXVI. Strokovnem posvetu pomočnikov ravnateljev, ki se je odvijal v kongresnem centru Portus, v Portorožu. Na posvetu z naslovom »Vloga pomočnika ravnatelja pri uvajanju sprememb in izboljšav v vzgojno-izobraževalnem zavodu« je za pomočnice in pomočnike ravnateljev ter ravnateljic izvedla plenarno predavanje »Kako podpirati otroke in učence pri krepitvi njihovega duševnega zdravja?«. Povzetek vsebine predavanja lahko preberete tukaj.

Gostovanje v oddaji In Vivo Veritas (Koper)

Namestnica vodje našega centra, izr. prof. dr. Vita Poštuvan, je sodelovala v snemanju oddaje In Vivo Veritas, ki se predvaja na Megafon Tv. Z voditeljico Pio Nikolič je spregovorila o etiki v psihologiji. V sklopu tematike je predstavila novo izdano knjigo Psiholog v dilemi: etične vsebine in etična zavest v praksi, ki jo je uredila skupaj z dr. Mojco Čerče. Celotno oddajo si lahko ogledate tukaj.

Delavnica za mlade na 34. regijskem otroškem parlamentu (Ajdovščina)

Sodelavka Vanja Gomboc se je 27. marca udeležila 34. regijskega otroškega parlament za Severno Primorsko, ki ga je organizirala MDPM Ajdovščina. Otroškega parlamenta so se udeležili mladi parlamentarci iz 18-ih osnovnih šol, ki so predstavili svoje večmesečno delo na temo duševnega zdravja mladih, nato pa sodelovali v delavnicah strokovnih gostij srečanja. Vanja je vodila delavnico, v okviru katere so se z mladostniki pogovarjali o duševnemu zdravju, pomenu naslavljanja duševnega zdravja, prepoznavanju stiske pri sebi in drugih, o dejavnikih, ki delujejo na duševno zdravje in virih pomoči.

Usposabljanje o zagotavljanju psihološke podpore mladim ob samomorilnih stiskah ali stiskah ob drugih kriznih dogodkih (Vrhnika)

Sodelavka Tina Podlogar je 21. in 22. marca sodelovala pri izvedbi usposabljanja »Kako v šoli zagotoviti psihološko podporo ob stiskah, samomorilnem vedenju in po kriznih dogodkih«. Usposabljanje, ki je potekalo v sklopu podoktorskega raziskovalno-intervencijskega projekta “Učitelji – vratarji sistema v kriznih obdobjih”, je bilo namenjeno svetovalnim delavcem, učiteljem ali drugim strokovnim delavcem v šolah, je potekalo v soorganizaciji in sodelovanju z ISA Institut, institutom za psihološko svetovanje in izobraževalno razvojne projekte.

Delavnica čuječnosti za zaposlene Univerze na Primorskem (Koper)

Sodelavka, Nina Krohne, je 20. marca izvedla delavnico, ki je potekala v okviru obeležitve in praznovanja 20. obletnice Univerze na Primorskem. Delavnica z naslovom Čuječ trenutek: krepitev osredotočenosti in psihološke odpornosti na delovnem mestu je bila namenjena zaposlenim na UP, kot način odkrivanja boljše različice sebe, različice UP 2.0. Preko diskusije in praktičnih vaj je Nina predstavila pomen čuječnosti in njeno vlogo pri izboljševanju koncentracije in psihološke odpornosti v delovnem okolju.

Gostovanje v rubriki Tema tedna na Megafon tv (Koper)

Sodelavka, Vanja Gomboc, je 19. marca gostovala v rubriki Tema tedna na Megafon tv. V tokratni temi tedna je z novinarko Ano Zupan govorila o osamljenosti. Naslovili sta razlike med občutenjem samote in osamljenosti, razlogih, ki lahko prispevajo k razvoju občutkov osamljenosti, pa tudi o pomenu socialne mreže kot varovalnega dejavnika pred doživljanjem osamljenosti. Celoten prispevek si lahko ogledate tukaj.

Snemanje prispevka za oddajo Planet 18 na Planet TV (Koper)

Sodelavka, Nina Krohne, je v mesecu marcu sodelovala v snemanju prispevka za oddajo Planet 18 na Planet TV. Prispevek je naslavljal tematiko spolnega nasilja. Nina je v prispevku predstavila izsledke svoje doktorske raziskave ter naslovila stiske, ki se ob doživljanju nasilja lahko pojavljajo ter možnosti iskanja pomoči. Prispevek, ki je bil predvajan tudi na Youtube kanalu Regional Slovenija, si lahko ogledate tukaj.

Obeležitev dneva žena na Univerzi na Primorskem (Koper)

Naša sodelavka, raziskovalka Nina Krohne, je sodelovala pri obeležitvi 8. marca – dneva žena. Obeležitev z naslovom »UP ob 8.marcu – ženske raziskujejo za ženske« so pripravili na Univerzi na Primorskem. Nina je v prispevku spregovorila o svoji raziskovalni poti, svojih pričetkih raziskovalnega dela, prizadevanjih in načelih pri delu, pa tudi o svojem področju raziskovanja ter ugotovitvah svoje doktorske študije s področja intimnopartnerskega nasilja. 

Izobraževanje za opolnomočenje strokovnih delavcev za delo z mladimi v stiski (Koper)

Sodelavke, Tina Podlogar, Vanja Gomboc, Polonca Borko in Valentina Čufar, so 7. marca izvedle celodnevno izobraževanje z naslovom Podpora mladim: Integriran pristop opolnomočena strokovnih delavcev za delo z mladimi. Izobraževanje je naslavljalo problematiko samomorilnosti pri mladostnikih. Obravnavalo je tematiko prepoznavanja stiske ter ukrepanja in nudenja pomoči mladostnikom v stiski, ter načine dela s starši ob sporočanju zaznane samomorilne stiske mladostnika ali mladostnice. Zadnji del izobraževanja je bil namenjen tudi obravnavi postvencije v šolskem okolju.

Strokovno srečanje Piran po Piranu (Ljubljana, splet)

Raziskovalke našega centra smo se 25. januarja udeležile strokovnega srečanja z naslovom Piran po Piranu. Srečanje, ki je potekalo v organizaciji Slovenskega združenja za preprečevanje samomora in Nacionalnega inštituta za javno zdravje, je bilo namenjeno predstavitvi najnovejših izsledkov s področja suicidologije v svetu ter Sloveniji. Le-ti so bili svetovni javnosti predstavljeni v okviru 32. Svetovnega kongresa Mednarodne zveze za preprečevanje samomora, ki se je med 19. in 23. septembrom 2023 odvijal v Piranu. Dogodek Piran Piranu je omogočil, da se z najnovejšimi ugotovitvami seznanijo tudi slovenski strokovnjaki, ki se omenjenega kongresa niso mogli udeležiti. Na srečanju smo aktivno sodelovale s predstavitvijo aktualnega raziskovalnega dela našega centra.

Predavanje za starše srednješolcev v okviru projekta A (se) štekaš?!? (Vipava)

Sodelavki, Lucia Rojs in Eva Sedlašek, sta 25. januarja izvedli predavanje za starše dijakov Škofijske gimnazije Vipava. V predavanju, ki je potekalo v okviru projekta A (se) štekaš?!?, sta naslovili tematiko mladostništva, duševnega zdravja, razsežnosti problema samomora, mitov in resnic o njem, dejavnikov tveganja ter varovalnih dejavnikov. Naslovili sta tudi znake prepoznavanja stiske pri mladostnikih ter možnosti preventivnega delovanja.

Snemanje prispevka za Megafon Tv (Koper)

Sodelavka, Vanja Gomboc, je sodelovala v snemanju prispevka za Megafon Tv, v katerem je naslovila temo odgovornega novinarskega poročanja o samomoru. Predstavila je tudi eno izmed študij, ki jo trenutno izvajamo na našem centru in s katero želimo podrobneje raziskati vpliv novinarskih prispevkov o samomoru, objavljenih na družbenih omrežjih,  na uporabnike le-teh. Prispevek si lahko pogledate tukaj.