Vtisi z Dneva povezovanja: Spreminjanje razumevanja stisk in krepitev podpore mladim

Dogodek Dan povezovanja: Spreminjanje razumevanja stisk in krepitev podpore mladim, ki je potekal 27. 9. 2024, je drugo leto zapored pritegnil številne udeležence, in sicer tako mladostnike kot strokovne delavce in širšo javnost.

Dan povezovanja je bil namenjen različnim skupinam ljudi, zaradi česar so bile na voljo različne aktivnosti. 

Interaktivne delavnice in predavanja za mladostnike

Mladostniki so se med drugim lahko udeležili interaktivnih delavnic in predavanj. V manjših skupinah in preko diskusije ter različnih skupinskih aktivnosti so naslovili teme duševnega zdravja, stresa, stisk in ukrepanja ob slednjih.

Všeč mi je bila možnost vključka v pogovor. Lahko smo delili svoje izkušnje in delavnice so popestrile dogajanje in bile zabavne. Tema, o kateri smo se pogovarjali, je bila zelo zanimiva.

(mnenje udeleženca/ke dogodka)

ImportedPhoto_1727424472056

Predavanja za študente, zaposlene v VIZ, starše in druge zainteresirane

Študenti, zaposleni v VIZ, starši in drugi posamezniki, ki jih zanima tematika duševnega zdravja in preprečevanja samomorilnega vedenja, so se imeli možnost udeležiti dveh predavanj, v angleškem ali v slovenskem jeziku. Obe predavanji sta v ospredje postavili pomen skrbi zase in za sočloveka, ki se znajde v stiski, ter možne naćine ukrepanja. 

Otvoritev razstave

Posebnost letošnjega Dneva povezovanja je predstavljala otvoritev in ogled prve razstave natečaja A (se) štekaš?!?, ki jo oblikujejo zgodbe mladostnikov v soočanju z duševno stisko. Koncept razstave raziskuje globino teh izkušenj skozi umetniško izraznost in je postavljena z mislijo, da v stiski nismo sami. Razstavo sta otvorila prof. dr. Vito Vitrih, direktor UP IAM, in prof. dr. Vita Poštuvan, namestnica vodje UP IAM Slovenskega centra za raziskovanje samomora, ki je ob odprtju povedala:

Razstava je poklon vsem, ki so svoje prispevke poslali na natečaj. Ob tem bi se rada zahvalila mladostnikom za njihove besede in modrosti, za odkritost in pripravljenost deliti sebe z nami. Ganjena sem. Koliko se lahko naučimo od njih!

(prof. dr. Vita Poštuvan)

Ogled videoposnetkov in tržnica organizacij

Udeleženci dogodka so si lahko ogledali videoposnetke, ki smo oblikovali z namenom ozaveščanja o problemu samomorilnega vedenja in možnih načinih ukrepanja. Poleg ogleda videoposnetkov so se udeleženci lahko sprehodili še po tržnici organizacij ter s tem pridobili vpogled v vsebine in aktivnosti, ki jih ponuja posamezna organizacija. Poleg UP IAM Slovenskega centra za raziskovanje samomora so na tržnici sodelovali še NIJZ (s programoma MIRA in To sem jaz), Safe.si in Posvet.

Spoštovani, želela bi se vam zahvaliti za petkovo krasno dopoldne. Dijaki so bili nad samimi delavnicami in ostalimi ponujenimi vsebinami navdušeni. Veliko jim je pomenilo, da so se lahko pogovarjali o teh temah in predvsem, da so bili slišani. Prav zares je vseh 22 dijakov pohvalilo celoten dogodek, ter kot najboljše izpostavilo delavnice in spoznanja kam po pomoč. Še enkrat hvala za povabilo in dragoceno izkušnjo.

(mnenje udeleženca/ke dogodka)

Za uspešno izveden drugi Dan povezovanja se zahvaljujemo predvsem vsem udeležencem, ki ste s svojo udeležbo, prispevkom za razstavo, z deljenjem lastnih izkušenj ter z izkazanim zanimanjem za vsebine s področja duševnega zdravja in preprečevanja samomorilnega vedenja pomagali sooblikovati dogodek. 

Vse informacije, vtise, misli, ki ste jih bili pripravljeni deliti z nami, so za nas izjemno dragocene, saj nas navdihujejo za naše nadaljnje delo na področju preprečevanja samomora. Uspešnost in obiskanost tovrstnih in podobnih dogodkov s področja krepitve duševnega zdravja nas hkrati vedno znova opomni, da v stiski nismo sami.

Aktivnosti so bile krite iz donacij prejetih v okviru konference Triple i, ter aktivnosti projektov A (se) štekaš?!? (Ministrstvo za zdravje) in Človek v primežu Covid-19: psihološke posledice epidemije in preventivnih zaščitnih ukrepov za zajezitev širjenja okužb (ARIS J5-3113).