Projekt Ker te štekam: MODUL 1

Strokovni delavci s področja vzgoje in izobraževanja ter nevladnega sektorja imajo pomembno vlogo pri preventivi in naslavlanju duševnih stisk in samomorilnega vedenja mladostnikov. Cilji modula 1 so tako  usposobiti strokovne delavce v VIZ in NVO za samosotjno izvajanje preventivnih delavnic za krepitev duševnega zdravja in preprečevanje samomorilnega vedenja pri mladostnikih ter krepitev njihovih kompetenc za hitrejše prepoznavanje mladostnikov v stiski in ustreznejše ukrepanje v takšnih trenutkih.

Izobraževanje strokovnih delavcev

V oktobru 2024 ter januarju in februarju 2025 so v okviru prvega dela  Modula 1 potekala usposabljanja za strokovne delavce, zaposlene v VIZ in NVO.  Prvi del modula sta zajemali dve usposabljanji v skupnem obsegu 20 pedagoških ur. Na prvem usposabljanju so se strokovni delavci seznanili z vsebinami s področja duševnega zdravja in samomorilnega vedenja pri mladostnikih, na drugem srečanju pa so omenjene vsebine naslavljali še skozi praktične naloge.Usposabljanja so potekala na treh lokacijah, in sicer v Kopru, Ljubljani in Mariboru.

V okviru prvega dela modula 1 smo usposobili več kot 300 strokovnih delavcev iz vzgoje in izobraževanja ter nevladnega sektorja. 

Izvajanje preventivno-intervencijskih delavnic

Po zaključenem teroretičnem in praktičnem usposabljanju strokovni delavci pridobljena znanja in veščine prenašajo tudi v lokalna okolja.

Prenos znanja v lokalna okolja poteka preko izvajanja preventivno-intervencijskih delavnic za mladostnike. Strokovni delavci delavnice izvajajo ob redni podpori izvajalcev projekta, v obliki mesečnih supervizij.

Strokovni delavci, ki so vključeni v izvajanje delavnic za mladostnike, lahko do zaščitene spletne strani za izvajalce dostopajo tukaj.

Supervizija strokovnih delavcev

V sklopu modula se za strokovne delavce izvajajo redne mesečne supervizije v manjših skupinah.  Namen supervizijskih srečanj je naslavljanje morebitnih izzivov, dilem in občutkov, s katerimi strokovni delavci srečujejo med izvajanjem delavnic oz. pri svojem rednem delu. 

Pridobivanje certifikata

Ob uspešno zaključenem usposabljanju bodo udeleženci prejeli potrdilo o opravljenem usposabljanju, ki ga lahko uveljavijo pri napredovanju. Z eno točko je ovrednoten 1. del modula 1, ki je zajemal udeležbo na dveh usposabljanjih (teoretičnem in praktičnem) v skupnem obsegu 20 ur. Drugo točko za napredovanje udeleženci pridobijo z vključitvijo v 2. del Modula 1, v sklopu katerega usvojeno znanje prenašajo v prakso preko izvajanja delavnic za mladostnike ter z  udeležbo na vsaj štirih supervizijskih srečanjih.

Vabljeni, da si ogledate utrinke z 1. usposabljanja v Kopru. 

Pogosta vprašanja

V nadaljevanju odgovarjamo na pogosta vprašanja v zvezi z udeležebo na Modulu 1. 

Se načrtujejo ponovne izvedbe modulov?

V letu 2024/2025 bomo izvedli izobraževanja v okviru Modula 1, v letu 2025/2026 pa izobraževanja v okviru Modulov 2 in 3. Z resursi, ki so nam trenutno na voljo, lahko na posamezni lokaciji (Ljubljana, Maribor, Koper) vsak Modul izvedemo enkrat. Ponovne izvedbe posameznega Modula zato zaenkrat niso predvidene. V kolikor bi prišlo do spremembe, bomo vabilo k udeležbi objavili na tej spletni strani.

Je bilo usposabljanje za strokovne delavce brezplačno?

Usposabljanje v okviru projekta Ker te štekam: Razvoj trajnostne mreže strokovnjakov in njihovih veščin za preprečevanje samomorilnega vedenja mladih ter obravnavo posledic samomora​ je za udeležence brezplačno, saj je projekt financiran s strani Ministrstva za zdravje Republike Slovenije in Evropske unije – NextGeneration EU.

Kakšen je bil program usposabljanja?

Okviren program najdete tukaj. Usposabljanja v okviru Modula 1 so se izvajala na treh lokacijah: Ljubljana, Maribor in Koper.  Na vsaki lokaciji so potekala v dveh delih. Teoretični del usposabljanja je bil izveden v oktobru 2024, praktični del pa januarja in ferbuarja 2025. Vsa usposabljanja so trajala od 9.00 do 16.30. 

Kakšne so obveznosti udeležencev v Modulu 1?

Uspešno opravljen Modul 1 sestoji iz dveh delov. Za uspešno zaključen prvi del so se strokovni delavci udeležili dveh usposabljanj (teoretičnega v jesenskem delu izobraževanja in praktičnega v zimskem delu izobraževanja). Za uspešno zaključen drugi del bodo udeleženci usvojeno znanje prenašali v prakso preko izvajanja delavnic za mladostnike ter udeležbe na vsaj štirih supervizijskih srečanjih. Druge obveznosti niso predvidene.

Ob uspešno zaključenem usposabljanju bodo udeleženci prejeli potrdilo o opravljenem usposabljanju, ki ga lahko uveljavijo pri napredovanju. Več informacij o tem je na voljo tukaj.

Projekt je sofinanciran s strani Ministrstva za zdravje Republike Slovenije.

Za dodatne informacije ali vprašanja v zvezi z izobraževanjem nas lahko kontaktirate na e-naslovu info.scsr@upr.si ali telefonski številki +386 40 490 580.