Projekt Ker te štekam

Mladi so tekom odraščanja postavljeni pred različne izzive. Pri spoprijemanju s slednjimi včasih potrebujejo pomoč. Strokovni delavci, ki so opremljeni z ustreznim znanjem, kako nuditi pomoč v takšni situaciji, pomagajo oblikovati varno in bolj podporno okolje za mlade.

Strokovni delavci, zaposleni v vzgojno-izobraževalnih ustanovah, nevladnih organizacijah, zdravstvu in socialnem varstvu, lahko zaradi narave dela in pogostosti stika z mladimi prej prepoznajo znake stiske in ukrepajo. Zaradi tega so ključni pri preprečevanju samomorilnega vedenja mladih.

O projektu

Projekt Ker te štekam: Razvoj trajnostne mreže strokovnjakov in njihovih veščin za preprečevanje samomorilnega vedenja mladih ter obravnavo posledic samomora​ je namenjen izboljšanju prepoznavanja duševnih stisk pri mladih in preprečevanju samomorilnega vedenja. 

O pomenu in namenu projekta je spregovorila tudi ministrica za zdravje dr. Valentina Prevolnik Rupel. Vabljeni k ogledu videoposnetka.

Potek in vsebina projekta

Strokovni delavci bodo vključeni v izobraževalne programe, kjer se bodo naučili prepoznavati opozorilne znake samomorilne stiske pri mladih in kako lahko v takšnih primerih pomagajo.

Naslavljanje stiske, težav v duševnem zdravju in samomorilnega vedenja pri mladih je namreč kompleksno in poteka na različnih ravneh delovanja.

Usposabljanja strokovnih delavcev

Usposabljanja, ki so za udeležence brezplačna, so namenjena učiteljem, svetovalcem, zdravstvenim delavcem, socialnim delavcem in zaposlenim v nevladnih organizacijah. Usposabljanja za strokovne delavce v vzgoji in izobraževanju ter nevladnem sektorju bodo potekala v okviru Modula 1, strokovni delavci iz zdravstva in socialnega varstva pa se bodo usposabljanj udeležili v okviru Modula 2. 

Podrobne informacije o posameznih modulih se nahajajo na podstraneh vsakega modula.

Spletne podstrani modulov

Strokovni delavci iz posameznih delovnih področij lahko do informacij o posameznem modulu dostopajo na spodnjih povezavah.

MODUL 1: za strokovne delavce v VIZ in NVO

MODUL 2: za strokovne delavce v ZDR in SOC

MODUL 3: za regijske mentorje (stran je v pripravi)

Vabljeni, da si v posnetku v nadaljevanju ogledate kratek nagovor prof. dr. Vite Poštuvan, ki poudari pomen usposabljanja za mladostnike, za posameznika in družbo.

Supervizija strokovnih delavcev

Del usposabljanja vključuje supervizije v manjših skupinah, kjer bodo udeleženci imeli možnost deliti svoje izkušnje in se posvetovati o primerih, s katerimi se srečujejo v praksi. Podrobnosti izvajanja supervizij za posamezen modul se nahjajo na podstraneh vsakega modula. 

Povezovanje različnih sektorjev

Izvedli bomo dve osrednji srečanji (enkrat letno) za vse udeležence projekta z namenom nadgrajevanja veščin dela z mladimi v stiski, izmenjave izkušenj in vzpostavljanja novih strokovnih vezi. Več informacij sledi.

Pomen izobraževanja o tovrstnih vsebinah na kratko poudari tudi vodja UP IAM SCSR prof. dr. Diego De Leo. Vabljeni k ogledu posnetka.

Vabljeni, da si v spodnjem videoposnetku ogledate predstavitev projekta Ker te štekam, ki je potekala 1. oktobra 2024 na spletni platformi Zoom.

Pogosta vprašanja

V nadaljevanju odgovarjamo na pogosta vprašanja v povezavi z udeležbo v projektu. Odgovore na vprašanja vezana na izvajanje posameznih modulov se nahajajo na podstraneh posameznih modulov. 

Je usposabljanje brezplačno?

Usposabljanje v okviru projekta Ker te štekam: Razvoj trajnostne mreže strokovnjakov in njihovih veščin za preprečevanje samomorilnega vedenja mladih ter obravnavo posledic samomora​ je za udeležence brezplačno, saj je projekt financiran s strani Ministrstva za zdravje Republike Slovenije in Evropske unije – NextGeneration EU.

Se načrtujejo ponovne izvedbe modulov?

V letu 2024/2025 bomo izvedli izobraževanja v okviru Modula 1, v letu 2025/2026 pa izobraževanja v okviru Modulov 2 in 3. Z resursi, ki so nam trenutno na voljo, lahko na posamezni lokaciji (Ljubljana, Maribor, Koper) vsak Modul izvedemo enkrat. Ponovne izvedbe posameznega Modula zato zaenkrat niso predvidene. V kolikor bi prišlo do spremembe, bomo vabilo k udeležbi objavili na tej spletni strani.

Projekt je sofinanciran s strani Ministrstva za zdravje Republike Slovenije.

Za dodatne informacije ali vprašanja v zvezi z izobraževanjem nas lahko kontaktirate na e-naslovu info.scsr@upr.si ali telefonski številki +386 40 490 580.