Projekt Ker te štekam

Mladi so tekom odraščanja postavljeni pred različne izzive. Pri spoprijemanju s slednjimi včasih potrebujejo pomoč. Strokovni delavci, ki so opremljeni z ustreznim znanjem, kako nuditi pomoč v takšni situaciji, pomagajo oblikovati varno in bolj podporno okolje za mlade.

Strokovni delavci, zaposleni v vzgojno-izobraževalnih ustanovah, nevladnih organizacijah, zdravstvu in socialnem varstvu, lahko zaradi narave dela in pogostosti stika z mladimi prej prepoznajo znake stiske in ukrepajo. Zaradi tega so ključni pri preprečevanju samomorilnega vedenja mladih.

O projektu

Projekt Ker te štekam: Razvoj trajnostne mreže strokovnjakov in njihovih veščin za preprečevanje samomorilnega vedenja mladih ter obravnavo posledic samomora​ je namenjen izboljšanju prepoznavanja duševnih stisk pri mladih in preprečevanju samomorilnega vedenja. 

Potek in vsebina projekta

Strokovni delavci bodo vključeni v izobraževalne programe, kjer se bodo naučili prepoznavati opozorilne znake pri mladih in kako lahko v takšnih primerih pomagajo. Poleg tega bodo dobili konkretne smernice, kako izvajati delavnice o duševnem zdravju in krepitvi zdravih življenjskih navad.

Usposabljanja strokovnih delavcev

V letu 2024/2025 bomo izvedli sposabljanje za strokovne delavce, zaposlene v VIZ in NVO – Modul 1 (v kasnejših letih pa še Modula 2 in 3). Usposabljanje bo potekalo v dveh delih, v skupnem obsegu 20 pedagoških ur. Teoretičen del (10 pedagoških ur) bo izveden oktobra 2024, praktičen del (10 pedagoških ur) pa januarja 2025.

Usposabljanja bodo potekala na treh lokacijah:

  • Ljubljana: 18. 10. 2024
  • Maribor: 25. 10. 2024
  • Koper: 25. 10. 2024

Prijave na usposabljanje so odprte do 10. 10. 2024. Okvirni program usposabljanja je na voljo tukaj.

Udeleženci bodo pridobili potrdilo o udeležbi. Slednje lahko predložijo kot dokazilo pri lastnem izobraževanju oz. napredovanju. V skladu s pravilniki o napredovanju v VIZ je v celoti opravljen program usposabljanja enakovreden 2 točkama, pri čemer sta tako teoretični kot praktični del lahko ocenjena s po 1 točko.

V letu 2025/2026 bomo izvedli usposabljanje za strokovne delavce, zaposlene v zdravstvu in socialnem varstvu. Usposabljanje bo potekalo v dveh delih, v skupnem obsegu 20 pedagoških ur. Udeleženci bodo prejeli potrdilo o udeležbi. Več informacij o prijavi in možnosti uveljavitve točk za napredovanje sledi.

Supervizija strokovnih delavcev

Del usposabljanja vključuje supervizije v manjših skupinah, kjer bodo udeleženci imeli možnost deliti svoje izkušnje in se posvetovati o primerih, s katerimi se srečujejo v praksi.

Povezovanje različnih sektorjev

Izvedli bomo dve osrednji srečanji (enkrat letno) za vse udeležence projekta z namenom nadgrajevanja veščin dela z mladimi v stiski, izmenjave izkušenj in vzpostavljanja novih strokovnih vezi. Več informacij sledi.

Za dodatne informacije ali vprašanja v zvezi z izobraževanjem nas lahko kontaktirate na e-naslovu info.scsr@upr.si  ali telefonski številki +386 40 490 580.