Smrt učenca ali dijaka
Categories: Po samomoru
V šolskem okolju se skupnost najpogosteje sreča z izgubo koga od bližnjih oseb mladostnika, smrtjo učitelja, lahko pa tudi smrtjo učenca ali dijaka. Takšne izgube globoko zaznamujejo učence, učitelje in celotno šolsko okolje. V teh trenutkih je posebej pomembno, da se odzovemo s toplino, razumevanjem in podporo, ki jo vsi vpleteni najbolj potrebujejo.

Sporočanje slabe novice in reagiranje učiteljev in učencev ali dijakov
Novica o smrti predstavlja eno težjih sporočil, ki jih moramo predati osebi, ki je bila pokojnemu blizu in novice še ne ve. V šolskem okolju se sporočanje slabe novice lahko navezuje na več različnih situacij, od učitelja oz. osebe, ki novico sporoča pa zahteva spretnosti tenkočutnega in hkrati direktnega sporočanja.
Pomembno je, da je novica sporočena osebno, v mirnem in varnem prostoru, kjer ima otrok ali odrasla oseba možnost čustvenega odziva. Sporočilo naj bo iskreno, preprosto in jasno. Izogibamo se evfemizmom, kot so »zaspal« ali »odšel«, saj ti lahko povzročijo zmedo, zlasti pri mlajših otrocih.
Koraki komuniciranja v krizi, dostopni na povezavi (poglavje 3.3.2; str. 224), niso enoten recept, ampak nežno usmerjanje pri sporočanju slabe novice. Namenjeni so sočutnemu in premišljenemu odzivu, ki ga prilagodimo konkretnim okoliščinam in potrebam ljudi, ki jih nagovarjamo – ob tem pa izhajamo iz iskrene želje po podpori in človeški bližini.
V prvem odzivu je ključno, da poslušamo, dovolimo izražanje čustev in ostanemo prisotni. Ne potrebujemo takojšnjih odgovorov na vsa vprašanja – včasih zadošča že tiha bližina in občutek varnosti. Pogosto otroci novico sprejemajo postopno in se k njej večkrat vračajo z novimi vprašanji.
Informacije o tem, kako sporočiti slabo novico, so na voljo tudi v razširjenem prispevku o sporočanju slabe novice.

Tudi oseba, ki sporoča novico, potrebuje podporo. Sporočanje smrti je čustveno zahtevno dejanje, zato je pomembno, da si po pogovoru vzame čas zase, poišče pogovor ali podporo v kolektivu.
V videoposnetku v nadaljevanju, ki je nastal na pobudo NIJZ aprila 2021, dr. Vita Poštuvan in mag. Mateja Štirn predstavljata osnove razumevanja žalovanja pri otrocih in odraslih ter podajata smernice za pogovor o teh temah v razredu. Prvi del predavanja zajema teoretična izhodišča, drugi pa komentiranje praktičnih primerov iz šolskega okolja.
Nudenje podpore učencem in dijakom ob izgubi bližnjega
V spodnjem videoposnetku, ki je nastal v okviru projekta Varno in spodbudno učno okolje Zavoda RS za šolstvo, dr. Poštuvan predstavlja ključne smernice za podporo učencem in dijakom ob izgubi bližnje osebe. Dodatne informacije so na voljo tudi v priloženem gradivu in v našem razširjenem prispevku.
Podpora šoli pri soočanju s samomorilnim vedenjem
Na našem centru šolam nudimo pomoč pri oblikovanju in izvedbi ustreznih korakov po poskusu samomora ali smrti zaradi samomora mladostnika. Pomagamo pri tem, kako v teh težkih trenutkih pristopiti k učencem, dijakom in zaposlenim na način, ki odgovarja njihovim potrebam. Za pogovor, usmeritve ali postvencijske aktivnosti nas kontaktirajte na našo mobilno številko +386 40 490 580. V primeru nedosegljivosti se lahko obrnete na našo pisarno (+386 5 611 76 56 in info.scsr@upr.si).
Na voljo je tudi publikacija Ko se zgodi samomor učenca ali dijaka: Smernice za postvencijo v šoli, v kateri so zbrane ključne usmeritve, ki lahko šolskim delavcem pomagajo pri odzivanju na izgubo učenca ali dijaka zaradi samomora.

Brošure ob epidemiji bolezni Covid-19
V času epidemije bolezni Covid-19 so različne organizacije pripravile, prevedle ali prilagodile gradiva, ki lahko pomagajo pri pogovoru o smrti in žalovanju. Nekatera so namenjena otrokom, druga staršem, učiteljem ali strokovnjakom. V nadaljevanju objavljamo povezave do izbranih gradiv, ki so lahko v pomoč tako v šolskem okolju kot doma:
- Letak Kako izkazati sočutje in podporo žalujočim v času epidemije
- Letak Kako otrokom povedati o smrti bližnjega zaradi koronavirusne bolezni
- Letak Izguba in žalovanje med pandemijo covid-19
- Letak Kako se pogovarjati z otroki o bolezni in smrti med epidemijo:
Nekaj dodatnih informacij je na voljo tudi na različnih spletnih straneh, npr. na podstrani NIJZ, društva Hospic in Solzica.
Tags: dijak, smrt, šola, sporočanje slabe novice, učenec, učitelj