Če čutiš hudo duševno stisko ali imaš samomorilne misli, poišči strokovno pomoč v organizacijah, ki nudijo neposredno pomoč. Lahko se obrneš na svojega osebnega zdravnika ali na:
- 112 – Center za obveščanje (za takojšnjo nujno pomoč)
- 116 123 – Zaupni telefon Samarijan in Sopotnik (24h/dan)
- 116 111 – TOM – telefon za otroke in mladostnike (vsak dan med 12. in 20. uro)
- 01 520 99 00 – Klic v duševni stiski (vsak dan med 19. in 7. uro zjutraj)
- 031 233 211 – Ženska svetovalnica – krizni center (24h/dan)
Pomoč za mlade je na voljo tudi na spletni strani To sem jaz.
Za odrasle so v zdravstvenih domovih brezplačno na voljo delavnice Podpora pri spoprijemanju z depresijo. Prav tako so na voljo brezplačna svetovanja v svetovalnicah Posvet:
- 031 704 707, info@posvet.org – Psihološke svetovalnice Posvet v naslednjih krajih: Ljubljana, Kranj, Postojna, Nova Gorica, Murska Sobota, Slovenj Gradec, Sevnica in Koper (za naročanje pokličite od ponedeljka do petka med 12. in 19. uro)
- 031 778 772, svetovalnica@nijz.si – Psihološki svetovalnici Posvet v Celju in Laškem (za naročanje pokličite od ponedeljka do petka med 8. in 15. uro)
Če se soočaš s stiskami ob umiranju bližnje osebe in žalovanju, lahko pokličeš na Sočutni telefon Slovenskega društva Hospic.
Na koga se obrniti, če imamo težave z duševnim zdravjem?
Pri iskanju pomoči so na voljo različni strokovnjaki in viri, na katere se lahko obrneš. Informacije o tem, kdaj iskati pomoč, kako iskati pomoč v zdravstvenem sistemu in izven njega, si lahko prebereš na naslednji povezavi. Če nisi prepričan, pri katerem strokovnjaku iskati pomoč, si več o razlikah med psihologi, psihiatri in psihoterapevti lahko prebereš na tej povezavi.
Informacije o tem, kateri strokovnjaki in viri za pomoč v stiski so na voljo na v tvojem ožjem in širšem okolju, pa lahko pridobiš na naslednji povezavi.